Trudna sytuacja przedsiębiorcy nie uzasadnia umorzenia składek
Co do zasady tylko po stwierdzeniu całkowitej nieściągalności składek ZUS może podjąć decyzję o ich umorzeniu. Katalog przesłanek umożliwiających umorzenie należności składkowych jest zamknięty.
∑ Od wielu lat prowadzę piekarnię. Wskutek ostatnich zawirowań związanych ze wzrostem inflacji i kosztów prowadzenia działalności mam niższe dochody, co utrudnia regulowanie zobowiązań, w tym kredytowych. ZUS odmówił mi umorzenia składek. Uznał, że nie występuje całkowita nieściągalność, a prowadzenie firmy to ryzyko gospodarcze. Co w tej sytuacji? Czy sytuacja rynkowa nie jest wystarczają okolicznością do umorzenia? – pyta czytelnik.
Decyzja ZUS jest prawnie uzasadniona. Nie jest wystarczające argumentowanie wniosku o umorzenie np. ryzykiem ponoszonym w związku z prowadzeniem firmy, w tym ryzykiem wzrostu kosztów produkcji, sprzedaży czy wzrostu stóp procentowych. Należy wykazać negatywny wpływ tych czynników w aspekcie jednej z przesłanek umorzenia. W kontekście zapytania to być może przesłanka związana z pozbawieniem przedsiębiorcy i jego rodziny możliwości zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych wskutek płacenia składek.
W całości lub w części
Z art. 28 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 1009 ze zm.) wynika m.in., że ZUS może umarzać należności z tytułu składek w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta